Yıl 2013, Cilt 13, Sayı 1, Sayfalar 1 - 7 2015-08-08

A Generalization of Semicommutative Rings
Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi

Murat ATİK [1]

271 860

For an endomorphism of a ring , the endomorphism is called left semicommutative if implies ( )semicommutative endomorphism of . In this paper, varios results of semicommutative rings are extended to left −semicommutative rings
bir halka ve da nin bir endomorfizması olmak üzere eğer, , ∈ için = 0 olması ( )= 0 olmasını gerektiriyor ise, bu durumda endomorfizmasına soldan yarıdeğişmelidir denir. Eğer bir halkasının soldan yarıdeğişmeli bir endomorfizması varsa, bu durumda halkasına soldan −yarıdeğişmeli halka denir. Bu çalışmada yarıdeğişmeli halkalar için bilinen bir çok sonuç soldan −yarıdeğişmeli halkalara genelleştirilecektir
İnmiş halkalar, Yarıdeğişmeli halkalar, Katı halkalar
  • Başer, M., Hong, C.Y. and Kwak, T.K., 2009. On Extended Riversible Rings. Algebra Colloquium, 16(1), 37-48.
  • Başer, M.,Harmancı, A. And Kwak, T.K., 2008. Generalized Semicommutative Rings and Their Extensions. Bulletin of the Korean Mathematical Society, 45(2), 285-297.
  • Cohn, P.M., 1999. Reversible rings. Bulletin of the London Mathematical. Society, 31, 641-648.
  • Habeb, J.M., 1990. A note on zero commutative and duo rings. Mathematical Journal of Okayama University, 32, 73-76.
  • Hong, C.Y. , Kim, N.K. and Kwak, T.K., 2000. Ore extensions of Baer and p.p.-rings. Journal of Pure and Applied Algebra, 151(3), 215-226.
  • Hong, C.Y. , Kim, N.K. and Kwak, T.K., 2003. On skew Armendariz rings. Communications in Algebra, 31(3), 103-122.
  • Hong, C.Y. , Kim, N.K. and Kwak, T.K., 2005. Extensions of generalized reduced rings. Algebra Colloquium, 12(2), 229-240.
  • Huh, C. , Lee, Y. and Smoktunowicz, A., 2002. Armendariz rings and semicommutative rings. Communications in Algebra, 30(2) 751-761.
  • Kim, N.K. and Lee, Y., 2000. Armendariz rings and reduced rings. Journal of Algebra, 223, 477-488.
  • Kim, N.K. and Lee, Y., 2003. Extensions of reversible rings. Journal of Pure Applied Algebra, 185, 207-223.
  • Krempa, J., 1996. Some examples of reduced rings. Algebra Colloquium, 3(4), 289-300.
  • Rege, M.B. and Chhawchharia, S., 1997. Armendariz
  • rings. Japan Academy. Proceedings. Series A. Mathematical Sciences, 73, 14-17.
Birincil Dil tr
Konular
Dergi Bölümü Makaleler
Yazarlar

Yazar: Murat ATİK

Bibtex @ { akufemubid19855, journal = {Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi}, issn = {}, eissn = {2149-3367}, address = {Afyon Kocatepe Üniversitesi}, year = {2015}, volume = {13}, pages = {1 - 7}, doi = {10.5578/fmbd.5424}, title = {Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi}, key = {cite}, author = {ATİK, Murat} }
APA ATİK, M . (2015). Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi, 13 (1), 1-7. DOI: 10.5578/fmbd.5424
MLA ATİK, M . "Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 13 (2015): 1-7 <http://dergipark.gov.tr/akufemubid/issue/1598/19855>
Chicago ATİK, M . "Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 13 (2015): 1-7
RIS TY - JOUR T1 - Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi AU - Murat ATİK Y1 - 2015 PY - 2015 N1 - doi: 10.5578/fmbd.5424 DO - 10.5578/fmbd.5424 T2 - Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 1 EP - 7 VL - 13 IS - 1 SN - -2149-3367 M3 - doi: 10.5578/fmbd.5424 UR - http://dx.doi.org/10.5578/fmbd.5424 Y2 - 2019 ER -
EndNote %0 Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi %A Murat ATİK %T Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi %D 2015 %J Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi %P -2149-3367 %V 13 %N 1 %R doi: 10.5578/fmbd.5424 %U 10.5578/fmbd.5424
ISNAD ATİK, Murat . "Yarı Değişmeli Halkaların Bir Genelleştirmesi". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 13 / 1 (Ağustos 2015): 1-7. http://dx.doi.org/10.5578/fmbd.5424