Yıl 2015, Cilt 15, Sayı 3, Sayfalar 1 - 4 2015-12-31

Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri

Ahmet MOLLAOĞULLARI [1] , Mehmet TEKKOYUN [2]

351 1576

Bilindiği üzere Hamilton modelleri modern geometride giderek önem kazanmaktadır. Çünkü bu modeller mekanik sistemlerin farklı modellerini tasvir etmek için daha kolay bir yöntem sağlamaktadır . Bundan dolayı çalışmada bahsi geçen model kullanılarak Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler modeli üzerinde Hamilton-Jakobi hareket denklemlerini elde edilmiştir. Sonuç kısmında ise ilgili mekanik sistemler üzerinde elde edilen bulgular tartışılmıştır.
Cartan manifoldu, Kahler Manifoldu, Hamilton Mekaniği, Hamilton-Jakobi Denklemleri
  • de Leon M., Rodrigues P. R., 1989, Methods of differential geometry in analytical mechanics, North-Hol. Math.St.,152, Elsevier Sc. Pub. Com. Inc., Amsterdam.
  • Miron R., Hrimiuc D., Shimada H., Sabau S. V., 2001, The Geometry of Hamilton and Lagrange spaces, Hingham,MA, USA: Kluwer Academic Publishers.
  • Tekkoyun M., Yayli Y., 2011, Mechanical systems on generalized-quaternionic IJGMMP, Vol.8, 7, 1-13. Kähler manifolds,
  • Tekkoyun M., Çelik O., 2013, Mechanical systems on an almost Kähler model of Finsler manifold, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics (IJGMMP), Vol. 10, 10, 18-27
  • de León M., Rodrigues P. R., 1985, Generalized classical mechanics and field theory, North- Holland Mathematics Studies, North-Holland, Amsterdam.
  • Crandall M., Lions P. L., 1983, Viscosity solutions of Hamilton-Jacobi equations, Trans.Amer. Math. Soc., 277 , 1-42.
  • Zhu X., 2014, The optimal control related to Riemannian manifolds and the viscosity solutions to Hamilton- Jacobi-Bellman equations, Systems & Control Letters , 69, , 7-15
  • Lions P. L., Papanicolaou G., and Varadhan S. R. S., Homogenization of Hamilton.Jacobi equations, unpublished.
  • Graber P. J., 2014, Optimal control of first-order Hamilton-Jacobi bounded Hamiltonian, Applied Mathematics & Optimization, October 2014, 70, 185-224.
Konular Mühendislik
Yayımlanma Tarihi 2015_3
Dergi Bölümü Makaleler
Yazarlar

Orcid: Ahmet MOLLAOĞULLARI
Yazar: Ahmet MOLLAOĞULLARI

Orcid: Mehmet TEKKOYUN
Yazar: Mehmet TEKKOYUN

Bibtex @ { akufemubid183112, journal = {Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi}, issn = {}, eissn = {2149-3367}, address = {Afyon Kocatepe Üniversitesi}, year = {2015}, volume = {15}, pages = {1 - 4}, doi = {10.5578/fmbd.10647}, title = {Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri}, key = {cite}, author = {TEKKOYUN, Mehmet and MOLLAOĞULLARI, Ahmet} }
APA MOLLAOĞULLARI, A , TEKKOYUN, M . (2015). Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi, 15 (3), 1-4. Retrieved from http://dergipark.gov.tr/akufemubid/issue/17510/183112
MLA MOLLAOĞULLARI, A , TEKKOYUN, M . "Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 15 (2015): 1-4 <http://dergipark.gov.tr/akufemubid/issue/17510/183112>
Chicago MOLLAOĞULLARI, A , TEKKOYUN, M . "Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 15 (2015): 1-4
RIS TY - JOUR T1 - Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri AU - Ahmet MOLLAOĞULLARI , Mehmet TEKKOYUN Y1 - 2015 PY - 2015 N1 - DO - T2 - Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 1 EP - 4 VL - 15 IS - 3 SN - -2149-3367 M3 - UR - Y2 - 2015 ER -
EndNote %0 Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri %A Ahmet MOLLAOĞULLARI , Mehmet TEKKOYUN %T Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri %D 2015 %J Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi %P -2149-3367 %V 15 %N 3 %R %U
ISNAD MOLLAOĞULLARI, Ahmet , TEKKOYUN, Mehmet . "Bir Cartan Uzayının Hemen Hemen Kähler Modeli Üzerindeki Hamilton-Jakobi Denklemleri". Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi 15 / 3 (Aralık 2016): 1-4.