Cilt 5, Sayı 1, Sayfalar 1 - 12 2017-04-07

A New Method of Approximation for Fuzzy Membership Function with Application
Bulanık Üyelik Fonksiyonunun Yaklaşımı İçin Bir Yeni Metot ve Uygulama

Nihal İnce [1] , Aladdin Shamilov [2]

277 89

In the present study we have formulated a new Maximum Fuzzy Entropy Problem (Max(F)EntP) for fuzzy membership function and proposed sufficient conditions for existence of its solution. Mentioned problem consists of approximation fuzzy membership function by maximizing Maximum Fuzzy Entropy (Max(F)Ent) measure with respect to membership functions with finite number of the fuzzy values subject to constraints generated by given moment functions. The existence of solution of mentioned problem is proved by virtue of convexity property of Max(F)Ent measure, the implicit function theorem and Lagrange multipliers method. Moreover, by using MATLAB programme one application of suggested method on fuzzy data analysis is given.

Bu çalışmada, tarafımızdan bulanık üyelik fonksiyonu için yeni bir maksimum bulanık entropi problemi (Max(F)EntP) geliştirilmiş ve bu problemin çözümünün varlığı için yeterli koşullar belirlenmiştir. Söz konusu problem sonlu sayıda bulanık değerlere sahip üyelik fonksiyonunu bulanık entropi ölçümünü verilmiş moment fonksiyonları yardımıyla üretilen moment koşulları altında maksimize etmekle yaklaşık olarak elde etme problemidir.  Söz konusu problemin çözümünün varlığı Max(F)Ent ölçümünün konvekslik özelliği, kapalı fonksiyon teoremi ve Lagrange çarpanları yardımıyla ispatlanmıştır. Buna ek olarak, bulanık veri analizi üzerine sunulmuş yöntemin bir uygulaması MATLAB programı kullanılarak verilmiştir.

Konular Temel Bilimler (Genel)
Dergi Bölümü Araştırma Makalesi
Yazarlar

Yazar: Nihal İnce
E-posta: nihalyilmaz@anadolu.edu.tr

Yazar: Aladdin Shamilov
E-posta: asamilov@anadolu.edu.tr

Bibtex @ { aubtdb289626, journal = {Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler}, issn = {2146-0272}, address = {Anadolu Üniversitesi}, year = {2017}, volume = {5}, pages = {1 - 12}, doi = {10.20290/aubtdb.289626}, title = {A New Method of Approximation for Fuzzy Membership Function with Application}, language = {en}, key = {cite}, author = {İnce, Nihal and Shamilov, Aladdin} } @ { aubtdb289626, journal = {Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler}, issn = {2146-0272}, address = {Anadolu Üniversitesi}, year = {2017}, volume = {5}, pages = {1 - 12}, doi = {10.20290/aubtdb.289626}, title = {Bulanık Üyelik Fonksiyonunun Yaklaşımı İçin Bir Yeni Metot ve Uygulama}, language = {tr}, key = {cite}, author = {İnce, Nihal and Shamilov, Aladdin} }
APA İnce, N , Shamilov, A . (2017). A New Method of Approximation for Fuzzy Membership Function with Application. Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler, 5 (1), 1-12. DOI: 10.20290/aubtdb.289626
MLA İnce, N , Shamilov, A . "A New Method of Approximation for Fuzzy Membership Function with Application". Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler 5 (2017): 1-12 <http://dergipark.gov.tr/aubtdb/issue/27532/289626>
Chicago İnce, N , Shamilov, A . "A New Method of Approximation for Fuzzy Membership Function with Application". Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler 5 (2017): 1-12
RIS TY - JOUR T1 - Bulanık Üyelik Fonksiyonunun Yaklaşımı İçin Bir Yeni Metot ve Uygulama AU - Nihal İnce , Aladdin Shamilov Y1 - 2017 PY - 2017 N1 - doi: 10.20290/aubtdb.289626 DO - 10.20290/aubtdb.289626 T2 - Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler JF - Journal JO - JOR SP - 1 EP - 12 VL - 5 IS - 1 SN - 2146-0272-2146-0191 M3 - doi: 10.20290/aubtdb.289626 UR - http://dx.doi.org/10.20290/aubtdb.289626 Y2 - 2017 ER -
EndNote %0 Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler Bulanık Üyelik Fonksiyonunun Yaklaşımı İçin Bir Yeni Metot ve Uygulama %A Nihal İnce , Aladdin Shamilov %T Bulanık Üyelik Fonksiyonunun Yaklaşımı İçin Bir Yeni Metot ve Uygulama %D 2017 %J Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler %P 2146-0272-2146-0191 %V 5 %N 1 %R doi: 10.20290/aubtdb.289626 %U 10.20290/aubtdb.289626