Cilt 5, Sayı 1, Sayfalar 34 - 48 2017-04-07

Seiberg Witten Equations on Dimensional Hyperbolic Spaces
8-Boyutta Hiperbolik Uzaylarda Seiberg –Witten Denklemleri

Serhan Eker [1] , Şenay Bulut [2] , Nedim Değirmenci [3]

282 153

SeibergWitten equations, which are used to investigate the structure of dimensional manifds, consist of two equations.  The first item is Dirac equation and the latter is Curvature equation.  According to choosing of the selfduality concept, the generalized of these equations were done in higher dimensions [1,2,6,9].  In this paper, at first the classical SeibergWitten  equations are written on dimensional Hiperbolic space.  Then, the generalized SeibergWitten  equations are written on dimensional Hiperbolic space by using the method given in [1].

 4-manifoldların yapısını incelemekte kullanılan Seiberg-Witten denklemleri, Dirac denklemi ve Eğrilik denklemi olmak üzere iki denklemden oluşmaktadır.  Bu denklemlerin yüksek boyutlarda da self dualite seçimine bağlı olarak genellemeleri yapılmıştır [1,2,6,9].  Bu çalışmada öncelikle 4-boyutlu Hiperbolik uzay üzerinde klasik Seiberg Witten denklemleri yazılmış daha sonra [1,2,6,9] de verilen yöntem kullanılarak  boyutlu Hiperbolik uzay üzerinde genelleştirilmiş Seiberg-Witten denklemleri yazılmıştır.

Konular Temel Bilimler (Genel)
Dergi Bölümü Araştırma Makalesi
Yazarlar

Yazar: Serhan Eker
E-posta: serhane@anadolu.edu.tr

Yazar: Şenay Bulut
E-posta: skarapazar@anadolu.edu.tr

Yazar: Nedim Değirmenci
E-posta: ndegirmenci@anadolu.edu.tr

Bibtex @ { aubtdb289629, journal = {Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler}, issn = {2146-0272}, address = {Anadolu Üniversitesi}, year = {2017}, volume = {5}, pages = {34 - 48}, doi = {10.20290/aubtdb.289629}, title = {Seiberg Witten Equations on Dimensional Hyperbolic Spaces}, language = {en}, key = {cite}, author = {Bulut, Şenay and Eker, Serhan and Değirmenci, Nedim} } @ { aubtdb289629, journal = {Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler}, issn = {2146-0272}, address = {Anadolu Üniversitesi}, year = {2017}, volume = {5}, pages = {34 - 48}, doi = {10.20290/aubtdb.289629}, title = {8-Boyutta Hiperbolik Uzaylarda Seiberg –Witten Denklemleri}, language = {tr}, key = {cite}, author = {Bulut, Şenay and Eker, Serhan and Değirmenci, Nedim} }
APA Eker, S , Bulut, Ş , Değirmenci, N . (2017). Seiberg Witten Equations on Dimensional Hyperbolic Spaces. Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler, 5 (1), 34-48. DOI: 10.20290/aubtdb.289629
MLA Eker, S , Bulut, Ş , Değirmenci, N . "Seiberg Witten Equations on Dimensional Hyperbolic Spaces". Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler 5 (2017): 34-48 <http://dergipark.gov.tr/aubtdb/issue/27532/289629>
Chicago Eker, S , Bulut, Ş , Değirmenci, N . "Seiberg Witten Equations on Dimensional Hyperbolic Spaces". Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler 5 (2017): 34-48
RIS TY - JOUR T1 - 8-Boyutta Hiperbolik Uzaylarda Seiberg –Witten Denklemleri AU - Serhan Eker , Şenay Bulut , Nedim Değirmenci Y1 - 2017 PY - 2017 N1 - doi: 10.20290/aubtdb.289629 DO - 10.20290/aubtdb.289629 T2 - Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler JF - Journal JO - JOR SP - 34 EP - 48 VL - 5 IS - 1 SN - 2146-0272-2146-0191 M3 - doi: 10.20290/aubtdb.289629 UR - http://dx.doi.org/10.20290/aubtdb.289629 Y2 - 2017 ER -
EndNote %0 Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler 8-Boyutta Hiperbolik Uzaylarda Seiberg –Witten Denklemleri %A Serhan Eker , Şenay Bulut , Nedim Değirmenci %T 8-Boyutta Hiperbolik Uzaylarda Seiberg –Witten Denklemleri %D 2017 %J Anadolu Üniversitesi Bilim Ve Teknoloji Dergisi - B Teorik Bilimler %P 2146-0272-2146-0191 %V 5 %N 1 %R doi: 10.20290/aubtdb.289629 %U 10.20290/aubtdb.289629