TAKDİM

 

Sayın Prof. Dr. Halil İNALCIK, Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yayın organı olan BELGİ Dergisi Danışma ve Hakem Kurulu üyesi idi. Danışma ve Hakem Kurulu üyemiz olması için kendisine yaptığımız teklifimizi büyük bir içtenlikle kabul ederek bizi fazlasıyla mutlu etmişti. Üniversitemizi ziyaretleri sırasında tarihçi kimliği ötesinde, mütevazı ve nazik kişiliği ile tanışmamıza imkân vermişti. Bilim adamlığı ve insan kişiliği ile kendisini tanıyan, tanışma imkânı bulan pek çok kişide olumlu kalıcı izler bıraktığına gönülden inanıyoruz.

Türk tarihine ve tarihçiliğine büyük hizmetleri olan kıymetli hocamız Sayın Prof. Dr. Halil İNALCIK, Danışma ve Hakem Kurulu üyesi olarak dergimizi onurlandırmıştı. Türk ve dünya tarihçiliği için çok önemli bir kişi olan hocamızın 25 Temmuz 2016’da ebediyete intikali büyük kayıp oldu ve bizleri çok üzdü. Kendisine Allahtan rahmet diliyoruz.

Biz kıymetli hocamız anısına BELGİ Dergisi’nin 2018 TEMMUZ, 16. Sayısının HALİL İNALCIK ÖZEL SAYISI olarak yayınlanmasını düşündük. Dergimiz HALİL İNALCIK ÖZEL SAYISI için duyuru yaptık. Duyurumuza ilgi göstererek yazı gönderen birçok akademisyenimiz oldu. Hakem sürecinden geçen makaleler bu sayımızda yayınlandı. Dergimize makale gönderen tüm akademisyen ve araştırmacılara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Saygılarımla…

 

Prof. Dr. Ercan HAYTOĞLU

Merkez Müdürü