Cilt: 2 - Sayı: 2

1.386     |     1.485

İçindekiler

Aralık 2017-Yeni Sayımız

Editörden

Değerli okurlar, değerli araştırmacılar,
Bugün üçüncü sayımızı çıkarırken duyduğumuz heyecan, bir yıl önce, Aralık 2016’da Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Dergisinin (ÇÜTAD) ilk sayısını yayına hazırladığımızda duyduğumuz heyecandan ayrı değil. ÇÜTAD’ı yazılarıyla, hakemlikleriyle, okurluklarıyla destekleyen Türklük bilgisi severlerin varlığı, gelecek sayıların da aynı güçle devam edeceğine inancımızı arttırıyor.

Bu sayıda da önceki iki sayıda olduğu gibi özgün makaleler ve çeviri bölümleri var. Bu bölümlerden başka yeni bir bölümün daha - Tanıtım Bölümü -  dergimiz sayfalarında yer almasından memnunuz. ÇÜTAD’ın üçüncü sayısında artık kitap tanıtımları da var. Kitap tanıtımlarının süreli yayınlarda bulunması, bilimin izlenebilirliği ve tartışılabilirliği bakımından önemlidir. Dileğimiz, tanıtımların özellikle eleştirel yayın tanıtımlarının hem dergimizde hem de alandaki diğer dergilerde giderek güçlenmesidir.

İkinci sayıda söz verdiğimiz gibi dergimizin ilk iki sayısının basılı olarak da kütüphanelerde yerini almasını sağladık. Böylece hem e-dergi hem de basılı dergi olarak yayın hayatına devam edeceğiz.

Bu sayıda makaleleriyle Sema Barutçu Özönder, Ramis Karabulut, 
Bilal Koç,  Mehmet Özmen,  Jale Öztürk,  Nuran Öztürk, Ülkü Polat; Macarcadan çevirisiyle Çağdaş Hüsnü Arslan; tanıtma yazılarıyla B. Erdem Dağıstanlıoğlu, Ahmet Karaman, Nigar Oturakçı Orbay yer alıyorlar.

Yazarlarımıza, üçüncü sayı hakemlerimize, yayın kurulumuza, editör yardımcılarımıza ve kapak tasarımcımıza teşekkür ederim.

Merkezimiz bir yandan ÇÜTAM Makale Veri Tabanı yayınına devam ederken diğer yandan üniversitenin bilgisini şehre taşıma görevini, bilimle kültürün birbirini tamamlaması gerekliliği anlayışı ile halka açık haftalık konuşma etkinliklerini sürdürmektedir. Merkezimizin makale veri tabanına ve diğer etkinliklerine 
http://turkoloji.cu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Dergipark sistemine dahil olan
Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Dergisi ÇÜTAD ile ilgili bütün işlemler Dergipark sistemi üzerinden yürütülmektedir. Sisteme üye olarak ve sistem adımlarını izleyerek makalelerinizi gönderebilirsiniz. Dergimizin Haziran 2018’de yayımlanacak dördüncü sayısı için ilgi alanları Türklük bilgisini ilgilendiren araştırmacıların yazılarını bekliyoruz.

ÇÜTAD’ın üçüncü sayısının bilime katkı sağlaması dileğiyle dördüncü sayıda buluşmak üzere.

Ayşehan Deniz Abik