Gümüşhane Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi (GUFBED), Gümüşhane Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün yayın organıdır. Dergi kapsamında bütün Fen, Teknoloji, Mühendislik, Tarım ve Mimarlık Alanlarında daha önce başka yerlerde yayınlanmamış, özgün, araştırma makaleleri, derlemeler ve editöre mektuplar yayınlanır. Dergi bilimsel ve hakemli bir dergi olup, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez online yayınlanır. 

Derginin esas amacı “Gelişen ve Geliştiren Üniversite” sloganı ile yola çıkan Gümüşhane Üniversitesinin hedeflerinin bir parçası olarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin bilimsel yayına dönüştürülmesi, ulusal ve uluslararası indekslere girerek evrensel bilime katkı sağlamaktır.


DUYURU

ORCID

TÜBİTAK ULAKBİM ve YÖK arasındaki işbirliği ile yürütülen çalışmalar kapsamında araştırmacı, bilim insanı ve akademisyenlerin bilimsel çalışmalarındaki isim/kurum benzerliklerinden kaynaklanan bazı sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla araştırmacı kimlik numaraları (ORCID) bilgisinin kullanılması kararı verilmiştir.

TR Dizin dergi değerlendirme kriterlerine göre 2018 yılından geçerli olmak üzere dergilerde ORCID bilgisine yer verilmesi kriterinin getirileceği belirtilmektedir.

Bu bağlamda, devam eden süreçte dergimize incelenmek üzere yayın gönderen makale yazarlarının uluslararası geçerliliği de bulunan "ORCID" bilgisine makalelerinde yer vermesi gerekmektedir.

ORCID, Open Researcher ve Contributor ID'nin kısaltmasıdır.  ORCID, Uluslararası Standart Ad Tanımlayıcı (ISNI) olarak da bilinen ISO Standardı (ISO 27729) ile uyumlu 16 haneli bir numaralı bir URI'dir. http://orcid.org adresinden bireysel ORCID için ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz. 


ÖNEMLİ DUYURU

Bilindiği üzere, araştırmacı, bilim insanı ve akademisyenlerin bilimsel çalışmalarındaki isim/kurum benzerliklerinden kaynaklanan bazı sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla araştırmacı kimlik numaraları kullanılmaktadır.

TÜBİTAK ULAKBİM ve YÖK arasındaki işbirliği ile yürütülen çalışmalar kapsamında, ORCID bilgisinin kullanılması karar verilmiştir.

Bununla ilgili olarak dergimizde herhangi bir aşamada (Ön İnceleme / Değerlendirme / Düzenleme) yayını bulunan değerli yazarlarımızın ORCID bilgisini sistem üzerinden dergimize göndermeleri gerekmektedir.