SSS


Her türlü teknik sorunuz için dergiparkdestek@tubitak.gov.tr’ye, her türlü idari sorununuz için dergipark@tubitak.gov.tr’ye mail atabilirsiniz. Görüş, önerileriniz ve sorularınız için forum.dergipark.gov.tr’yi kullabilirsiniz. Foruma yazılan öneriler ve sorunlar, bize daha çabuk ulaşacaktır.


DergiPark nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sunan, barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir. DergiPark ile amaçlanan; Türkiye'de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.


DergiPark'a kimler katılabilir?

Ulusal akademik ve hakemli dergiler DergiPark’a katılabilirler.


DergiPark'a katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

DergiPark'a katılmak için "Dergi Başvurusu" adresindeki “katılım formunu” doldurmanız yeterlidir.


DergiPark'ta hangi hizmetler sunulmaktadır?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti ile dergilere sistem üzerinde bir alan ayrılarak "Dergi web sayfası" açılmakta ve bu sayfadan var olan tüm arşivlerine erişim sağlanmaktadır.

Aynı zamanda bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen tüm süreci elektronik ortamda yönetebilme ve süreç takibi imkanı sunulmaktadır.

Sistemin güvenliği, güncellenmesi, geliştirilmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğundadır ve ücretsizdir.


DergiPark'a dahil olduğumda ULAKBİM dizinlerinde taranabilecek miyim?

Hayır. DergiPark bu dizinlere girebilmeniz için gerekli fiziksel şartları sağlayabileceğiniz teknik altyapıyı sağlar. ULAKBİM TR Dizin'e girmek için gerekli kriterlerini yerine getirmeniz gerekir.


DergiPark'tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Evet. Talep etmesi durumunda yayınlanmış sayılar, makaleler veya kullanıcılar XML dosyaları olarak dergilere iade edilir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde hali hazırdaki süreç verileri yer almaz.


Bağlı olduğumuz kurumun aynı sistem altında birden fazla dergisi mevcut. Bunlardan bir ya da bir kaçını projeye dahil etmek mümkün mü?

            Evet.


UDS'ye nasıl yeni sayı ekleyebilirim?

Derginizin yönetim paneline geçtikten sonra sol panelden;


Makale oluşturmak için

Makaleler >> Yeni Oluştur


Sayı oluşturmak için

Sayılar >> Yeni Oluştur


Sayıya makale eklemek için

Sayılar >> Makaleler butonu (eklenecek sayıda) >> Makaleleri Düzenle >> Makale Ekle


Yayınlamak için

Sayılar >> Düzenle >> Yayında işaretlenecek. (Yayınlama seçenekleri, sayının içerisine makale yüklenmişse görünür olacaktır.)


Son sayı olarak göstermek için

Sayılar >> Son Sayı Yap butonu (Sayı yayınlandıktan sonra görünür.)


Makale yükleme ve sayıya atama - video

Makale yükleme ve sayıya atama - doküman


UDS'de kendi DOMAİN’imi nasıl kullanabilirim?

Dergipark UDS'de kendi alan adını (domain) kullanmak isteyen dergilerimiz aşağıdaki bilgilerle işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  • Öncelikle DNS ayarlarında yönlendirecekleri adresten, farklı bir sayfaya (A tipi, CNAME vs.) yönlendirmeleri var ise bu yönlendirme işlemi iptal edilmelidir.

  • Daha sonra aynı sayfada bir CNAME kaydı oluşturulmalı ve CNAME alanına sadece "dergipark.gov.tr" yazılmalıdır.

  • DNS yönlendirmenizi tamamladığınızda, dergiparkdestek@tubitak.gov.tr adresine yönlendirdiğiniz adresi bildirmeniz yeterli olacaktır.


DergiPark DOI hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

DergiPark kapsamında yer alan dergiler, aşağıdaki koşulları sağlamaları durumunda, ücretsiz olarak DOI (Digital Object Identifier) hizmetinden faydalanabilirler. TÜBİTAK ULAKBİM'in CrossRef ile anlaşma yaptığı 2014 tarihi itibari ile DOI alınabilir. 

DergiPark DOI hizmetinden faydalanmak için;

  • DergiPark'ta yer almak,
  • Açık Erişim olmak,
  • Aşağıdaki kriterlerden en az birini yerine getirmesi gerekir;

                1- TR Dizin, WOS, SCOPUS veri tabanlarından herhangi birinde dizinlenmek ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

                2-  DOAJ (Directory of Open Access Journals)'da yer almak ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

                3-  Editöryal süreçlerini DergiPark sistem üzerinden yürüterek (Hakemler için değerlendirme formlarını sistem üzeride hazırlamak, hakem ataması yapmak vb.) sayı yayımlamak.

                      Bu kriteri sağlayan dergilerin tüm makaleler için süreç kullanarak en az 2 sayı yayımlamış olması gerekir. DOI hizmeti almaya başladıktan sonra çıkan sayılar için de aynı koşulu yerine getirmeleri zorunludur.


Yayım hayatına yeni başlayan dergilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için 3. koşulu sağlıyor olmaları gerekir.

Dergiler, DOI hizmeti için CrossRef ile Temsil Edilen Üyelik Sözleşmesi imzalamak ve ULAKBİM'e göndermek durumundadır. Bu sözleşme talep eden dergilere ULAKBİM tarafından iletilir. Dergiler, bu anlaşma gereği,  DOI hizmeti almak istedikleri makalelerin orjinal ve başka bir yerde yayınlanmamış olduğunu kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda sorumluluk tamamen dergiye, derginin sorumlu yazı işleri müdürüne ve eser sahibine aittir.

CrossRef ile yapılan Sponsor kurum anlaşması gereği CrossRef'e her yıl ödenen üyelik ücreti dışında, alınan her DOI için ULAKBİM tarafından ücret ödenmektedir. DergiPark DOI hizmeti, dergilere ücretsiz bir hizmet olup yukarıda belirtilen koşulların sağlanmadığı durumlarda iptal etme yetkisine sahiptir.


Dışarıdan aldığım geçerli DOI'leri makaleye nasıl ekleyebilirim?

Dergi yöneticisi ya da Editör rolünüzün bulunduğu kullanıcıyla dergiye giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Makaleler sekmesine geçiniz. Geçerli olan DOI numaranızı eklemek için makalenin Düzenle butonuna tıklamalısınız. DOI alanına geçerli DOI numaranızı yazdıktan sonra güncelleyip, bir süre bekleyiniz. DOI numaranız makale sayfasında görünecektir.
DOI numaranızı girip, kaydettiğinizde numarayı göremiyorsanız, DOI numaranızın geçerli olmadığı anlamına gelmektedir.


UDS’de Kör Hakemlik sağlanıyor mu?

Evet. Sistemdeki tüm dergilerimizde otomatik olarak Kör Hakemlik sağlanmaktadır. Bu durumun iptali ya da yeniden aktifliği için, Editör rolü ile dergiye giriş yapınız. Menüden Süreç Ayarları sekmesine geçiniz. Açılan sayfada Kör Hakemlik seçeneğini işaretlemeniz ve güncellemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde yazar bilgisi hakem değerlendirmesinde görünmeyecektir.
Sistemimizde çift taraflı kör hakemlik uygulanmaktadır. Yazar hakemi, hakem de yazarı göremez.

DergiPark kör hakemliği sistem üzerinden sağlar. Değerlendirilecek dosyalar içerisindeki bilgileri kontrol etme sorumluluğu, işlemi üstlenen Editör, Editör Yardımcısı ve Alan Editörüne aittir.


DergiPark'ta Dergi Yöneticisi, Editör, Hakem ve Yazar dergide hangi işlemleri yapabilirler?

Dergi Yöneticisi Penceresi


Editör Penceresi


Hakem Penceresi


Yazar Penceresi


UDS’de makale değerlendirme süreci nasıl işler?


http://dergipark.gov.tr/uploads/files/4140/e9d4/07be/5b0673c8bee73.pdfUDS’de dergiye kullanıcı nasıl eklenir?


Dergi Yöneticisi, Kullanıcılar menüsünden dergiye kullanıcı ekleyebilir.

Kayıtlı Kullanıcılarda Ara: Sistemde kaydı bulunan veya daha önceden farklı bir dergide rol alan kullanıcıları derginize ekleyebilirsiniz.

Yeni Kullanıcı Kaydı Oluştur: Sisteme daha önceden kayıt olmamış (hesabı olmayan) kişilere kayıt açarak, bu seçenek ile derginize ekleyebilirsiniz.Yazarlar dergiye makale gönderemiyor, ne yapmalıyız?


Derginizin makale alımı kapalı olabilir. Gönderi Ayarları sekmesine geçiniz ve makale kabulü için ilgili seçeneği işaretleyip, güncelleyiniz.


Yazarlardan, çalışmalarını dergiye göndermeden önce telif hakkı vb. dosya eklemelerini nasıl sağlayabiliriz?

Dergi yöneticisi ya da Editör olarak sisteme giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Gönderi Dosyalarına geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile talep ettiğiniz dosya için gerekli bilgileri girebilirsiniz.

  •   Görünür mü? seçeneği ile, dosyayı girme işlemini yazarın isteğine bırakabilirsiniz.
  •   Makalem için gerekli mi? seçeneği ile, dosyanın girilmesini zorunlu hale getirebilirsiniz. Yazar, yükleme yapmadan bir sonraki adıma geçemeyecektir.


Yazarlardan, gönderi yapmadan önce onay vermesini talep ettiğimiz bilgileri sayfamıza nasıl ekleyebiliriz?

Dergi yöneticisi ya da Editör olarak sisteme giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Kontrol Listeleri’ne geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile dergi politikanız gereği yazarın kabul etmesi/onaylaması gereken bilgileri ekleyebilirsiniz. Yazar bilgileri onaylamadan bir sonraki aşamaya geçemeyeceklerdir.


UDS’de sistemi anlatan bir kılavuz var mı?


DergiPark için hazırladığımız kullanıcı videolarına ve dokümanlara buradan ulaşabilirsiniz.


Sayıya jenerik (İçindekiler, Editörden, Teşekkür vb.) sayfaları nereye ekleyebilirim?

Makale olarak eklemenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü makale yükleme alanında yazar, kaynakça, anahtar kelime gibi zorunlu alanlar yer alır. Bunun yerine sayı dosyası olarak ekleyebilirsiniz.

Sayılar sekmesinde, ilgili sayının yanındaki seçeneklerden Sayı Dosyalarına tıklayınız. Yeni Oluştur seçeneğiyle yükleyebilirsiniz. Bu şekilde yüklenen dosyalar, sayının görüntülendiği sayfada İçindekiler kutusu içerisinde sayı dosyası olarak yer alacaktır.


Alan Editörü ataması nasıl yapabilirim?

Öncelikle kullanıcı dergide kayıtlı olmalıdır. Dergi Yöneticisi, Kullanıcılar menüsünden kayıt açabilir ya da mevcut kullanıcı kaydına Alan Editörü rolü verebilir.

Bir makaleye alan editörü atamak için, makalenin Değerlendirme adımında olması gerekir. Süreçteki Makaleler sayfasından makale seçilir ve Değerlendirme adımında değil ise, işlemler tamamlanarak Değerlendirme adımına geçilir.

Değerlendirme İçin Bir İşlem Seç butonu ile Alan Editörü Ata seçilir. Açılan pencerede, biliniyorsa alan editörünün e-posta adresi ile arama yapılabilir. Ya da Listeden Seç butonu ile dergideki Alan Editörleri görülebilir. Seçilen alan editörüne bir diyalog açmış olursunuz. Bu işlem sırasında alan editörü bildirim alır.