SSS


Her türlü teknik sorunuz için dergiparkdestek@tubitak.gov.tr’ye, idari sorularınız, görüş ve önerileriniz için dergipark@tubitak.gov.tr’ye mail atabilirsiniz.


DergiPark nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sunan, barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir. DergiPark ile amaçlanan; Türkiye'de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.


DergiPark'a kimler katılabilir?

Ulusal akademik ve hakemli dergiler DergiPark’a katılabilirler.


DergiPark'a katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

DergiPark'a katılmak için Dergi Başvurusu butonuna tıklayıp, bir form doldurmalısınız. Derginiz onaylandığında Katılım Sözleşmesini doldurarak tarafımıza posta ya da kargo yoluyla 2 nüsha ıslak imzalı göndermelisiniz.

Bağlı olduğumuz kurumun aynı sistem altında birden fazla dergisi mevcut. Bunlardan bir ya da bir kaçını projeye dahil etmek mümkün mü?

 Evet. Aynı yayıncılı akademik dergiler için DergiPark'a başvurabilirsiniz.


DergiPark'ta hangi hizmetler sunulmaktadır? DergiPark sistemini anlatan bir kılavuz var mı?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti ile dergilere sistem üzerinde bir alan ayrılarak "Dergi web sayfası" açılmakta ve bu sayfadan var olan tüm arşivlerine erişim sağlanmaktadır.

Aynı zamanda bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen tüm süreci elektronik ortamda yönetebilme ve süreç takibi imkanı sunulmaktadır. Sistemin güvenliği, güncellenmesi, geliştirilmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğundadır ve ücretsizdir.

DergiPark için hazırladığımız kullanıcı videolarına ve dokümanlara
buradan ulaşabilirsiniz.


DergiPark'a dahil olduğumda ULAKBİM dizinlerinde taranabilecek miyim?

Hayır. DergiPark bu dizinlere girebilmeniz için gerekli fiziksel şartları sağlayabileceğiniz teknik altyapıyı sağlar. ULAKBİM TR Dizin'e girmek için gerekli kriterleri yerine getirmeniz gerekir.


DergiPark'tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Evet. Talep etmesi durumunda yayınlanmış sayılar, makaleler veya kullanıcılar XML dosyaları olarak dergilere iade edilir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde hali hazırdaki süreç verileri yer almaz.


DergiPark'a nasıl makale gönderebilirim?

DergiPark ana sayfasındaki Makale Gönderimi butonuna tıklamalısınız.

 • DergiPark 1800'den fazla akademik dergiye ev sahipliği yapmaktadır. Bir dergi seçerek makalenizi gönderebilirsiniz.
 • Sol taraftaki filtreleri kullanarak aramanızı daraltabilirsiniz. Gönderimde bulunmak istediğiniz derginin üzerine tıklayınız.
 • Yazım kuralları, değerlendirme süreci ve sayı çıkarma zamanı dergiden dergiye değişmektedir. Makale göndermeden önce derginin editörlüğü ile iletişime geçerek sorularınızı iletiniz.


DergiPark'ta dergiye kullanıcı nasıl eklenir?

Dergi Yöneticisi, Dergi Yönetimi>>Kullanıcılar menüsünden dergiye kullanıcı ekleyebilir.

 • Kayıtlı Kullanıcılarda Ara: Sistemde kaydı bulunan veya daha önceden farklı bir dergide rol alan kullanıcıları derginize ekleyebilirsiniz.
 • Yeni Kullanıcı Kaydı Oluştur: Sisteme daha önceden kayıt olmamış (hesabı olmayan) kişilere kayıt açarak, bu seçenek ile derginize ekleyebilirsiniz.


Dergime nasıl "sayı" eklerim? / Dışarıda süreci tamamlanmış makaleleri, DergiPark'a nasıl yüklerim?

Derginizin yönetim paneline geçtikten sonra üstteki menüden;


1. Makale oluşturmak için

Makaleler >> Yeni Oluştur (Yayına hazır olarak kaydet)


2. Sayı oluşturmak için

Sayılar >> Yeni Oluştur


3. Sayıya makale eklemek için

Sayılar >> Makaleler butonu (eklenecek sayıda) >> Makaleleri Düzenle >> Listeden Makale Ekle


4. Yayınlamak için

Sayılar >> Düzenle >> Yayında işaretlenecek. (Yayınlama seçenekleri, sayının içerisine makale yüklenmişse görünür olacaktır.)


     Erken Görünüm: Henüz hangi sayıda yayınlanacağı belli olmamış makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Erken Görünüm simgeli sayı altında ana sayfada yayınlanır.


     Gelecek Sayı: Cilt, Sayı ve yayınlanma tarihi belirlenmiş makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Gelecek Sayı simgesi altında ana sayfada yayınlanır.

     Yayında: Sayı, yayında durumuna alındığında düzenleme süresi 5 gündür.5. Son sayı olarak göstermek için

Sayılar >> Son Sayı Yap butonu (Sayı yayınlandıktan sonra görünür.)


Makale yükleme ve sayıya atama - video

Makale yükleme ve sayıya atama - dokümanDergiPark'ta süreçten geçen makaleleri nasıl yayınlarım?


 • Öncelikle Süreç>>Süreçteki Makaleler sekmesinde sürecini tamamlayıp(Düzenlemeyi Bitir), yayına hazır hale getirmelisiniz. Ardından makaleyi kontrol etmek ve düzenleme yapmak için Makaleler menüsünü kullanın.
 • Sayılar menüsünde bir sayı oluşturun.  Oluşturduğunuz sayının yanındaki seçeneklerde Makaleler >> Makaleleri Düzenle butonu ile sayıya makaleleri seçip, ekleyin.
 • Sayının içerisinde makale olduğu zaman, Düzenleme butonunda yayınlanma seçeneklerini bulabilirsiniz.
  
  Erken Görünüm: Henüz hangi sayıda yayınlanacağı belli olmamış makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Erken Görünüm simgeli sayı altında ana sayfada yayınlanır.
  Gelecek Sayı: Cilt, Sayı ve yayınlanma tarihi belirlenmiş makalelerdir. Süre kısıtı olmadan düzenleme yapılabilir. Makaleler, Gelecek Sayı simgesi altında ana sayfada yayınlanır.
  Yayında: Sayı, yayında durumuna alındığında düzenleme süresi 5 gündür.


Sayıya jenerik (İçindekiler, Editörden, Teşekkür, Kapak) dosyaları nereden/nasıl ekleyebilirim?

Sayılar sekmesinde, ilgili sayının yanındaki seçeneklerden Sayı Dosyalarına tıklayınız. Yeni Oluştur seçeneğiyle dosyayı yükleyebilirsiniz.
Bu şekilde yüklenen dosyalar, aşağıdaki gibi sayı içerisinde görünür.

                      
39

UDS’de makale değerlendirme süreci nasıl işler?
Alan Editörü ataması nasıl yapabilirim?


Öncelikle kullanıcı dergide kayıtlı olmalıdır. Dergi Yöneticisi, Dergi Yönetimi>>Kullanıcılar menüsünden kayıt açabilir ya da mevcut kullanıcı kaydına Alan Editörü rolü verebilir.

Bir makaleye alan editörü atamak için, makalenin Değerlendirme adımında olması gerekir. Süreç>>Süreçteki Makaleler sayfasından makale seçilir ve Değerlendirme adımında değil ise, işlemler tamamlanarak Değerlendirme adımına geçilir.

"Değerlendirme İçin Bir İşlem Seç" butonu ile
Alan Editörü Ata seçilir. Açılan pencerede, biliniyorsa alan editörünün e-posta adresi ile arama yapılabilir. Ya da "Listeden Seç" butonu ile dergideki Alan Editörleri görülebilir.

Seçilen alan editörüne bir diyalog açmış olursunuz. Bu işlem sırasında alan editörü bildirim alır.

Alan editörü atama-video


Makaleye hakem nasıl atanır?

Süreç>>Süreçteki Makaleler sekmesinde hakem atamak istediğiniz makaleyi seçiniz. Hakem atayabilmeniz için makalenin Değerlendirme adımında olması gerekir.


 • "Değerlendirme İçin Bir İşlem Seç" butonu ile Hakem Ata seçeneğine tıklayın.
 • Atamak istediğiniz kullanıcının mail adresini biliyorsanız, doğrudan ikinci satıra yazıp, atama yapabilirsiniz.

  40

 • Atamak istediğiniz kullanıcıyı aramanız gerekiyorsa Listeden Seç butonuna tıklayın. Açılan sayfada, derginizde hakem rolü bulunan kullanıcılar gösterilir. Atamak için yanındaki Ekle butonunu kullanabilirsiniz. Birden çok seçim yapılabilir.
 • Atamak istediğiniz kullanıcı dergide kayıtlı değilse, Listeden seç'e tıklanır. Sol üst köşedeki Sistemle Hakem Ekle seçeneğini kullanarak sistemdeki kullanıcılardan derginize ekleyebilirsiniz.
 • Atamak istediğiniz kullanıcı sistemde kayıtlı değil ise, Listeden seç'e tıklanır. Sol üst köşedeki Yeni Hakem Oluştur butonu ile kullanıcıya kayıt açabilirsiniz.DergiPark'tan XML dosyasını nasıl alabilirim?


Editör veya yönetici rolünüz ile giriş yapmalı ve derginizin yönetim paneline geçmelisiniz.

Yukarıdaki menüden Dergi Yönetimi >> Dışa Aktarım seçeneği ile sayfaya ulaşabilirsiniz. Makale, sayı, dergi ve kullanıcı dışa aktarımını bu sayfadan alabilirsiniz.


XML dosyası alma-videoUDS'de kendi DOMAİN’imi nasıl kullanabilirim?

Dergipark UDS'de kendi alan adını (domain) kullanmak isteyen dergilerimiz aşağıdaki bilgilerle işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 • Öncelikle DNS ayarlarında yönlendirecekleri adresten, farklı bir sayfaya (A tipi, CNAME vs.) yönlendirmeleri var ise bu yönlendirme işlemi iptal edilmelidir.

 • Daha sonra aynı sayfada bir CNAME kaydı oluşturulmalı ve CNAME alanına sadece "dergipark.gov.tr" yazılmalıdır.

 • DNS yönlendirmenizi tamamladığınızda, dergiparkdestek@tubitak.gov.tr adresine yönlendirdiğiniz adresi bildirmeniz yeterli olacaktır.


DergiPark DOI hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

DergiPark kapsamında yer alan dergiler, aşağıdaki koşulları sağlamaları durumunda, ücretsiz olarak DOI (Digital Object Identifier) hizmetinden faydalanabilirler. 

DergiPark DOI hizmetinden faydalanmak için;

 • DergiPark'ta yer almak,
 • Açık Erişim olmak,
 • Aşağıdaki kriterlerden en az birini yerine getirmek,

 1-  TR Dizin, WOS, SCOPUS veri tabanlarından herhangi birinde dizinlenmek ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

 2-  Editöryal süreçlerini DergiPark sistem üzerinden yürüterek sayı yayımlamak.

 •  Makaleyi en az 2 hakeme göndermek
 •  DergiPark üzerinde hazırlanmış değerlendirme formunu hakemlere göndermek ve hakemlerin bu formu doldurarak cevap dönmesini sağlamak
 •  Makaleyi yayına hazır durumuna getirmek


İkinci kriteri sağlayan dergilerin tüm makaleler için süreç kullanarak en az 2 sayı yayımlamış olması gerekir. DOI hizmeti almaya başladıktan sonra çıkan sayılar için de aynı koşulu yerine getirmeleri zorunludur.

Yayım hayatına yeni başlayan dergilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için 2. koşulu sağlıyor olmaları gerekir.

Dergiler, DOI hizmeti için CrossRef ile Temsil Edilen Üyelik Sözleşmesi imzalamak ve ULAKBİM'e göndermek durumundadır. Bu sözleşme, DOI başvurusunda bulunmuş ve başvurusu onaylanmış dergilere ULAKBİM tarafından iletilir. Dergiler, bu anlaşma gereği,  DOI hizmeti almak istedikleri makalelerin orjinal ve başka bir yerde yayınlanmamış olduğunu kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda sorumluluk tamamen dergiye, derginin sorumlu yazı işleri müdürüne ve eser sahibine aittir.

CrossRef ile yapılan Sponsor kurum anlaşması gereği CrossRef'e her yıl ödenen üyelik ücreti dışında, alınan her DOI için ULAKBİM tarafından ücret ödenmektedir. DergiPark DOI hizmeti, dergilere ücretsiz bir hizmet olup yukarıda belirtilen koşulların sağlanmadığı durumlarda iptal etme yetkisine sahiptir.


Dışarıdan aldığım DOI'leri makaleye nasıl ekleyebilirim?

Dergi yöneticisi, Editör ya da Editör Yardımcısı rolünüzün bulunduğu kullanıcıyla dergiye giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Makaleler sekmesine geçiniz. Geçerli olan DOI numaranızı eklemek için makalenin Düzenle butonuna tıklamalısınız. DOI alanına geçerli DOI numaranızı yazdıktan sonra güncelleyip, bir süre bekleyiniz. DOI numaranız makale sayfasında görünecektir.

DOI numaranızı girip, kaydettiğinizde numarayı göremiyorsanız, DOI numaranızın geçerli olmadığı anlamına gelmektedir.

DOI numaralarını DergiPark'a yönlendirmek istiyorsanız, öncelikle mevcut doi hizmet sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. DOI hizmetini DergiPark'tan ediniyorsanız, aşağıdaki şekilde bir tablo hazırlayıp bize gönderebilirsiniz.

38DergiPark'ta Kör Hakemlik sağlanıyor mu?

Evet. Sistemdeki tüm dergilerimizde otomatik olarak Kör Hakemlik sağlanmaktadır. Bu durumun iptali ya da yeniden aktifliği için, Editör rolü ile dergiye giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Süreç Ayarları sekmesine geçiniz. Açılan sayfada Kör Hakemlik seçeneğini işaretlemeniz ve güncellemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde yazar bilgisi hakem değerlendirmesinde görünmeyecektir.
Sistemimizde çift taraflı kör hakemlik uygulanmaktadır. Yazar hakemi, hakem de yazarı göremez.

DergiPark kör hakemliği sistem üzerinden sağlar. Değerlendirilecek dosyalar içerisindeki bilgileri kontrol etme sorumluluğu, işlemi üstlenen Editör, Editör Yardımcısı ve Alan Editörüne aittir.


DergiPark'ta Dergi Yöneticisi, Editör, Hakem ve Yazar dergide hangi işlemleri yapabilirler?

Dergi Yöneticisi Penceresi


Editör Penceresi


Hakem Penceresi


Yazar PenceresiYazarlar dergiye makale gönderemiyor, ne yapmalıyız?


 • Derginizin makale alımı kapalı olabilir. Ayarlar>>Gönderi Ayarları sekmesine geçiniz ve makale kabulü için ilgili seçeneği işaretleyip, güncelleyiniz.
 • Yazar makale göndermeden önce giriş problemi yaşıyor olabilir. Kayıt olmadan ve giriş yapmadan makale gönderemez. Giriş yapıp/yapmadığını teyit ediniz.
 • Gönderi 4 adımdan oluşmaktadır. Zorunlu bilgileri (kırmızı renkli) doldurmamış olabilir. Son adımdaki Eksik nedir? uyarısını dikkate alarak gerekli düzeltmeyi yapmalıdır.


Yazarlardan, çalışmalarını dergiye göndermeden önce telif hakkı vb. dosya eklemelerini nasıl sağlayabiliriz?

Editör olarak sisteme giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Gönderi Dosyalarına geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile talep ettiğiniz dosya için gerekli bilgileri girebilirsiniz.

 •   Görünür mü? seçeneği ile, dosyayı girme işlemini yazarın isteğine bırakabilirsiniz.
 •   Makalem için gerekli mi? seçeneği ile, dosyanın girilmesini zorunlu hale getirebilirsiniz. Yazar, yükleme yapmadan bir sonraki adıma geçemeyecektir.


Yazarlardan, gönderi yapmadan önce onay vermesini talep ettiğimiz bilgileri sayfamıza nasıl ekleyebiliriz?

Editör olarak sisteme giriş yapınız. Üstteki menüden Ayarlar>>Kontrol Listeleri’ne geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile dergi politikanız gereği yazarın kabul etmesi/onaylaması gereken bilgileri ekleyebilirsiniz. Yazar bilgileri onaylamadan bir sonraki aşamaya geçemeyecektir.