SSS


Her türlü teknik sorunuz için ulakbim.dpdestek@tubitak.gov.tr’ye, her türlü idari sorununuz için dergipark@tubitak.gov.tr’ye mail atabilirsiniz. Görüş, önerileriniz ve sorularınız için forum.dergipark.gov.tr’yi kullabilirsiniz. Foruma yazılan öneriler ve sorunlar, bize daha çabuk ulaşacaktır.


 1. DergiPark Projesi nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sağlayan barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir.DergiPark ile amaçlanan; Türkiye'de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.

 1. DergiPark'a kimler katılabilir?

Ulusal akademik ve hakemli dergiler DergiPark’a katılabilirler.

 1. DergiPark'a katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

DergiPark'a katılmak için "Dergi Başvurusu" adresindeki “katılım formunu” doldurmanız yeterlidir.

 1. DergiPark'ta hangi hizmetler sunulmaktadır?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti, uluslararası standartlarda sunulan alt yapı ile bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen süreci elektronik ortamda yönetebilme imkanı ve web üzerinden dergi yayımlama hizmeti sunulmaktadır. Sistemin güvenliği, güncellenmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğundadır ve ücretsizdir.

 1. DergiPark'a dahil olduğumda ULAKBİM indekslerinde taranabilecek miyim?

Hayır. DergiPark bu indekslere girebilmeniz için gerekli fiziksel şartları sağlayabileceğiniz teknik altyapıyı sağlar. Ulusal Veri Tabanlarına kriterlerini yerine getirdiğinizde girebilirsiniz.

 1. DergiPark'tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Ayrılmak istediğinizde DergiPark Projesi'nde yer alan verileriniz (kullanıcılar, yayınlanmış sayılar veya makaleler) XML dosyaları olarak tarafınıza verilecektir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde hali hazırdaki süreç verileri yer almamaktadır.

 1. Bağlı olduğumuz kurumun aynı sistem altında birden fazla dergisi mevcut. Bunlardan bir ya da bir kaçını projeye dahil etmek mümkün mü?

Evet. İsterseniz kurumunuza ait tüm dergileri de DergiPark projesine dahil edebilirsiniz.

 1. UDS'ye nasıl yeni sayı ekleyebilirim?

Derginizin yönetim paneline geçtikten sonra sol panelden;

Sayı oluşturmak için

sayılar >> yeni oluştur

Makale oluşturmak için

makaleler >> yeni oluştur

Sayıya makale eklemek için

sayılar >> makaleler (eklenecek sayıda) >> makaleleri düzenle >> makale ekle

Yayınlamak için

sayılar >> düzenle >> Yayında ve Görünür işaretlenecek.


 1. UDS'de kendi DOMAİN’imi nasıl kullanabilirim?

Dergipark UDS'de kendi alan adını (domain) kullanmak isteyen dergilerimiz aşağıdaki bilgilerle işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 • Öncelikle DNS ayarlarında yönlendirecekleri adresten, farklı bir sayfaya (A tipi, CNAME vs.) yönlendirmeleri var ise bu yönlendirme işlemi iptal edilmelidir.

 • Daha sonra aynı sayfada bir CNAME kaydı oluşturulmalı ve CNAME alanına sadece "dergipark.gov.tr" yazılmalıdır.

 • DNS yönlendirmenizi tamamladığınızda, dergiparkdestek@tubitak.gov.tr adresine yönlendirdiğiniz adresi bildirmeniz yeterli olacaktır.


 1. DergiPark DOI hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

DergiPark kapsamında yer alan dergiler, aşağıdaki koşulları sağlamaları durumunda, ücretsiz olarak DOI (Digital Object Identifier) hizmetinden faydalanabilirler. TÜBİTAK ULAKBİM'in CrossRef ile anlaşma yaptığı 2014 tarihi itibari ile DOI alınabilir. 

DergiPark DOI hizmetinden faydalanmak için;

 • DergiPark'ta yer almak,
 • Açık Erişim olmak,
 • Aşağıdaki kriterlerden en az birini yerine getirmesi gerekir;

                1- TR Dizin, WOS, SCOPUS veri tabanlarından herhangi birinde dizinlenmek ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

                2-  DOAJ (Directory of Open Access Journals)'da yer almak ve sayılarını düzenli olarak DergiPark üzerinden yayımlamak,

                3-  Editöryal süreçlerini DergiPark sistem üzerinden yürüterek (Hakemler için değerlendirme formlarını sistem üzeride hazırlamak, hakem ataması yapmak vb.) sayı yayımlamak.

                      Bu kriteri sağlayan dergilerin tüm makaleler için süreç kullanarak en az 2 sayı yayımlamış olması gerekir. DOI hizmeti almaya başladıktan sonra çıkan sayılar için de aynı koşulu yerine getirmeleri zorunludur.

Yayım hayatına yeni başlayan dergilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için 3. koşulu sağlıyor olmaları gerekir.
Dergiler, DOI hizmeti için CrossRef ile Temsil Edilen Üyelik Sözleşmesi imzalamak ve ULAKBİM'e göndermek durumundadır. Bu sözleşme talep eden dergilere ULAKBİM tarafından iletilir. Dergiler, bu anlaşma gereği,  DOI hizmeti almak istedikleri makalelerin orjinal ve başka bir yerde yayınlanmamış olduğunu kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda sorumluluk tamamen dergiye, derginin sorumlu yazı işleri müdürüne ve eser sahibine aittir.
CrossRef ile yapılan Sponsor kurum anlaşması gereği CrossRef'e her yıl ödenen üyelik ücreti dışında, alınan her DOI için ULAKBİM tarafından ücret ödenmektedir. DergiPark DOI hizmeti, dergilere ücretsiz bir hizmet olup yukarıda belirtilen koşulların sağlanmadığı durumlarda iptal etme yetkisine sahiptir.


 1. Dışardan aldığım geçerli DOI numaramı makaleme nasıl ekleyebilirim?

Dergi yöneticisi ya da Editör rolünüzün bulunduğu kullanıcıyla dergiye giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Makaleler sekmesine geçiniz. Geçerli olan DOI numaranızı eklemek için makaleler-> düzenle demelisiniz. DOI alanına geçerli DOI numaranızı yazdıktan sonra güncelleyip, bir süre bekleyiniz. DOI numaranız makale sayfasında gözükecektir.


 1. UDS üzerinden DOI almak neden önemli?

OJS üzerinden alınan DOI’ler, OJS linklerine göre eşleştirildiği için, OJS kapandığında bu linkler erişilemez olacaktır. Aktarımdan önce OJS’den alınan tüm DOI’ler için Crossref'e UDS linkleri bildirilecek ve güncellenecektir. UDS üzerinden alınan DOI’ler linkleriyle eşleştirilerek erişim sağlanacaktır. Bu konudaki tüm işlemler DergiPark tarafından yapılacaktır.


 1. UDSde aktarılmamış makalelerim var, OJS üzerinden DOI alamıyorum ne yapmam gerekiyor?

Bu durumda bize aktarılmamış makalelerinizi, sayı oluşturduktan sonra bildirirseniz, aktarımını UDSye yaparız. Siz de UDS üzerinden DOI almaya devam edebilirsiniz.


 1. UDS’de Kör Hakemlik sağlanıyor mu?

 Evet. Sistemdeki tüm dergilerimizde otomatik olarak Kör Hakemlik sağlanmaktadır. Bu durumun iptali ya da yeniden aktifliği için, Editör rolü ile dergiye giriş yapınız. Menüden Süreç Ayarları sekmesine geçiniz. Açılan sayfada Hakem Ayarları butonu ile Kör Hakemlik seçeneğini işaretlemeniz ve güncellemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde yazar bilgisi hakem değerlendirmesinde görünmeyecektir.


 1. UDS’de dergiye açıklama ekleyebilir miyim?

   Evet. Bu işlem için dergide Dergi Yöneticisi rolü ile bulunmanız gerekmektedir. Dergi panelindeki menüden, Ayarlar sekmesine geçiniz. Burada derginizin ana sayfasında yer alacak olan açıklamayı girebilirsiniz.


 1. UDS’de Dergi Yöneticisi, Editör, Hakem ve Yazar dergide hangi işlemleri yapabilirler?

Dergi Yöneticisi Penceresi

https://drive.google.com/file/d/0B-0o_h7ZCgSzR1NaRnZxX2lhR2s/view


Editör Penceresi

https://drive.google.com/file/d/0B-0o_h7ZCgSzTS1RY1dtVy1NQVU/view


Hakem Penceresi

https://drive.google.com/file/d/0B-0o_h7ZCgSzZ2FQMmVQT3B2R00/view


Yazar Penceresi

https://drive.google.com/file/d/0B-0o_h7ZCgSzdFhkWDM0TlhFLXc/view


 1. UDS’de makale değerlendirme süreci nasıl işler?

   Bunun için Dergipark Forum sayfamızdaki kullanıcı videolarından yararlanabilirsiniz.

   http://forum.dergipark.gov.tr/t/uds-kullanim-videolari/488/11


 1. UDS’de dergiye kullanıcı nasıl eklenir?

   İki şekilde derginize kullanıcı ekleyebilirsiniz:


Dergiye Kullanıcı Ekle seçeneği ile : Sistemde kaydı bulunan veya daha önceden farklı bir dergide rol alan kullanıcıları derginize ekleyebilirsiniz.

Dergi İçin Kullanıcı Oluştur seçeneği ile : Sisteme daha önceden kayıt olmamış (hesabı olmayan) ve herhangi bir dergide rol almamış kişileri bu seçenek ile sistemde kullanıcı olarak oluşturup, derginizde rol verebilirsiniz.


 1. Yazarlar dergiye makale gönderemiyor, ne yapmalıyız?

Derginizin makale alımı kapalı olabilir. Gönderi Ayarları sekmesine geçiniz ve makale alımınız için ilgili seçeneği işaretleyip, güncelleyiniz.


 1. Yazarlardan, çalışmalarını dergiye göndermeden önce telif hakkı vb. dosya eklemelerini nasıl sağlayabiliriz?

Dergi yöneticisi ya da Editör rolünüzün bulunduğu kullanıcınız ile sisteme giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Gönderi Dosyalarına geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile talep ettiğiniz dosya için gerekli bilgileri girebilirsiniz.

  Görünür mü? seçeneği ile, dosyayı girme işlemini yazarın isteğine bırakabilirsiniz.

  Makalem için gerekli mi? seçeneği ile, dosyanın girilmesini zorunlu hale getirebilirsiniz. Yüklenmeden bir sonraki aşamaya geçilemeyecektir.


 1. Yazarlardan, gönderi yapmadan önce onay vermesini talep ettiğimiz bilgileri nasıl ekleyebiliriz?

    Dergi yöneticisi ya da Editör rolünüzün bulunduğu kullanıcınız ile sisteme giriş yapınız. Dergi panelindeki menüden Kontrol Listeleri’ne geçiniz. Yeni Oluştur seçeneği ile dergi politikanız gereği yazarın kabul etmesi/onaylaması gereken bilgileri ekleyebilirsiniz. Yazar bilgileri onaylamadan bir sonraki aşamaya geçemeyeceklerdir.


 1. UDS’de sistemi anlatan bir kılavuz var mı?

 UDS Rehber’e erişmek için tıklayınız

  UDS Kullanıcı Videolarına erişmek için tıklayınız  


 1. İçindekiler vs. gibi sayfaları nereye ekleyebilirim?

Makale olarak eklemenizi tavsiye etmiyoruz bunun yerine sayı dosyaları olarak ekleyebilirsiniz. Sayılar sekmesinde, ilgili sayının yanındaki seçeneklerden Sayı Dosyalarına tıklayınız. Yeni Oluştur seçeneğiyle yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde yüklenen dosyalar, sayının içerisinde ayrı bir blokta yer alacaktır.


 1. Editör ataması nasıl yapabilirim?

Süreçteki makaleler-> ilgili makaleyi seçtikten sonra-> Gönderi detayları-> izin tablosu’ndan editör atamanızı yapabilirsiniz. Atanan editör süreçle ilgili epostaları alacaktır. Ayrıca burdan bölüm editörü ataması yapıp, tüm süreç için yetki verebilirsiniz. Sadece değerlendirme adımı için yetki vermek istiyorsanız; değerlendirme adımında bölüm editörü ataması yapmalısınız.